Monthly Archives: Oct 2015

Европски клупски куп 2015

Најпрестижното шаховско клупско натпреварување во 2015 година заслужува посебен пост, особено заради фактот што се одржа во Скопје.

На почеток неколку зборови за организацијата. Ефикасна и без проблеми, во салата беше многу комотно, а за мене најважно беше што имаше доволно место помеѓу таблите. Сум учествувал на многу екипни турнири, и на олимпијади и европски првенства кадешто играчите биле набиени еден до друг да нема каде да се стави чаша вода, затоа просторноста беше важен фактор. Втор позитивен момент беше релаксираниот став на организаторите и судиите. Да појаснам: во последно време има тенденција на драконско казнување на играчите, почнувајќи од нула толеранција за доцнење (во Скопје беше 15 минути) до забрана за напуштање на салата, допинг контроли итн. па како играч на вакви престижни натпревари се чувствувам под константен надзор и во секој момент очекувам некој судија за нешто да ме вознемирува. Тоа што најмногу ми пречело е отсуството на почит кон играчите од страна на судиите и организаторите, кои демонстрираат моќ со своите претерани предупредувања и овластувања – како играчите да постојат заради нив, а не обратно. За среќа тоа не беше случај во Скопје, дури и мојот тест со неносење на картичката за идентификација помина без проблеми и можев слободно да се шетам меѓу првите табли. Сумирано, честитки за општина Карпош и шаховскиот клуб Гамбит Асеко за успешната организација.

Од натпреварувачки аспект турнирот беше огромен успех. Јас настапив за мојот англиски клуб Чедлтон (се чувствував како да настапувам за тим од Премиер лигата во Лигата на шампиони – сепак сме трети во Англија!) и го постигнав најдобриот резултат на 4. табла, 5.5 поени од 7 партии. Истовремено тоа беше и најдобриот резултат на целиот турнир, со оглед на тоа дека ниту еден играч не освои 6 поени. Конкуренцијата на мојата табла беше огромна, но на крај успеав да завршам пред играчи како Адамс (кој го имаше најдобриот перформанс на 4. табла), Раџабов, Вашие-Лаграв, Ванг Јуе, Андрејкин итн. Еве го и целосниот редослед (кликни за да зголемиш):

Мојата најдобра партија беше победата со црни фигури против велемајсторот Алон Гринфелд од Израел:

Македонските клубови имаа одличен настап. Во машка конкуренција најголеми надежи имаше Алкалоид, кој покажувајќи ги своите финансиски мускули собра ѕвезден состав со 6 елитни велемајстори и беше 3. на почетниот ранкинг. Во првите две кола, кога противниците сеуште не беа силни, добија шанса и македонските играчи Недев и Панчевски кои совесно си ја завршија задачата со победи над своите противници. Понатаму следеа клучните мечеви во кои Алкалоид не ризикуваше и играше во својот најсилен состав. И работите одеа според планот се до овој фатален момент:

Овој пораз како да ја разниша самодовербата на легионерите во составот на Алкалоид и следниот ден тие беа поразени од конечниот победник, екипата на Сиберија, предводена од феноменалниот Крамник. Иванчук го забележа својот втор пораз од позиција во која само тој може да игра на победа:

Вториот пораз на Алкалоид ги закопа амбициите на клубот за медал. Од една страна голема штета, затоа што пласман во првите три во Европа на една македонска екипа е нешто извонредно, со претпоставка дека би придонел за шаховски бум во земјата, но од друга страна не гледам каква конекција имаат 6-те странци со шаховскиот клуб Алкалоид – со пари може да се купи квалитет, но не може да се создаде екипен дух, барем не за толку брзо време. Алкалоид отсекогаш бил клуб со силно внатрешно јадро и играчи кои со децении играат заедно и тоа бил залогот на сите негови успеси. Отстранувањето на тоа јадро и замената со играчи кои тие работи не ги чувствуваат не е начин на кој клубот обично функционира и можеби тоа имаше влијание врз хармонијата на екипата. И покрај се, конечниот пласман на Алкалоид, делба на 5. место (6. по дополнителни критериуми) сметам дека е успех – на вакви турнири нема гаранција за ништо и во исклучително жестока конкуренција секој пласман во првите 10 е огромно постигнување.

Гамбит Асеко настапи и во машка и во женска конкуренција. И додека во машка конкуренција играше за своја душа, во женска конкуренција не ги криеше своите амбиции. Исто како и Алкалоид во машка конкуренција и Гамбит ангажираше цел тим составен од странски играчи со очигледна цел да се освои медал. Идејата им се оправда стопроцентно – освоија сребрен медал и станаа вице-шампиони на Европа и нивната прва табла, поранешната светска шампионка Антоанета Стефанова освои златен медал за најдобар перформанс на првата табла. Големи честитки за успехот со надеж дека Гамбит нема да го заборави женскиот шах и во иднина. Исто така се надевам дека клубот има идеја како да го озвучи овој успех и да создаде некаков шаховски моментум во земјата.

Останатите македонски екипи, Центар и Карпош, добија шанса да настапат на вакво елитно натпреварување и играјќи без посебни амбиции сигурен сум дека уживаа во секој момент од настапот.

Со успешната организација Македонија уште еднаш се запиша во поновата шаховска историја (да потсетам дека во 2009 година Охрид беше домаќин на уште еден одлично организиран ЕКК). Традицијата која започна со турнирите на солидарност и олимпијадата во 1972 година продолжува и како љубители на шахот би сакале да се надеваме дека ова не е последното елитно натпреварување организирано од нашата земја.

CONTINUE READING

European Club Cup 2015 – Summary

It was obviously difficult to write on a daily basis when playing every day, but now the tournament is over I can share my experience and impressions.

First, the organization. I liked it, it was comfortable in the huge playing hall, and most importantly there was a lot of space between the boards – I have witnessed way too many crammed up team tournaments so it was very pleasant to be able to feel your space. Another thing I liked was the relaxed atmosphere inside the playing hall. Let me explain: the last years have seen increased draconian measures towards the players (zero tolerance, prohibition to leave the playing hall etc.) and this has made the arbiters feel very powerful. I have experienced this many times at Olympiads and European Team Championship, when they show no respect towards the players and have no problems to disturb you during play for whatever reason they feel they should. This time it was different, I felt respect towards the players and no tension in the air waiting for an arbiter to tell me off for something. I even tested this by not wearing my ID card while walking around the boards (a common provocation of mine!) and I was notified only once for that by an arbiter. I think this is very important for the chess players, to feel the respect they deserve and to feel that they are the main protagonists and not the arbiters and the organisers. Alas, recently is has more often that not been the other way round.
And now to the tournament itself. Siberia (Kramnik, Aronian, Grischuk) won rather comfortably, never really being in danger in any match. They were led by Vladimir Kramnik and his phenomenal 4.5/5 on Board 1. His victory against Topalov (who objected to the special lamp Kramnik was using in the previous rounds – Kramnik probably inspired by Botvinnik and Fischer) must have been especially sweet.

Socar (Topalov, Giri, Caruana) finished second, a slight regress after winning two titles in a row, while Mednyi Vsadnik (Svidler, Dominguez, Vitiugov) finished third. The fight at the ECC is so intensive and nerve-wrecking that only the strongest and most resilient achieve success. Congratulations to the winners!

Cheddleton’s performance was excellent, in spite of the disappointment of the last two rounds. We had a tough start but then we won three matches in a row and were in a fighting chance for a great result – had we won at least one of the last two matches we would have been in the Top 10 or close. I think it is better to be in a chance for a great result and miss it than never be in a chance at all. Alas, we lost those matches minimally, 3.5-2.5 and finished approximately where we were ranked before the tournament. It was a wonderful experience for all the players, the atmosphere was always positive, the spirits were high and we thoroughy enjoyed it. We were the best placed English team and the first outing of Cheddleton in Europe was a success. Here I would like to thank my team-mates, David, Vlad, Ezra, Keith, Fiona and Malcom for the great time! Below you can see our performances (click to enlarge):

A few words about myself. I had a great tournament, scoring 5.5/7, which together with a few other players was the best overall score in the whole tournament as nobody managed to score 6 points. Additionally, it brought me the highest score on Board 4, ahead of the likes of Adams, Wang Yue, Andreikin, Radjabov, Vachier and the others. I was really proud to see my name top this list:

My play was stable and I was winning (or close to winning) in all the games I drew. This tournament was a big improvement on all the other tournaments this year, where I was struggling with my form. The sustained work I managed to do in the last few months bore fruit and I am satisfied with the results. My finest effort was my black win against GM Greenfeld from Beer Sheva.

I am very happy to have been part of this wonderful competition and I hope Cheddleton will continue the ride next year in Novi Sad!

As a special bonus to my readers I can announce the publication of exclusive interviews with several elite players! The audio tracks need to be put into words, so please be patient and stay tuned!

CONTINUE READING

European Club Cup 2015 Starts

The chess Champions League started today in my home town of Skopje. You can see all the official information on the official site or on the chess-results page, so I’ll just give my impressions here.

This year’s ECC marks my return to the tournament after 8 long years – the last time I played was back in 2008 in Kallithea. I also play for a new team, my English team Cheddleton, which makes me the only Macedonian ever to play for a non-Macedonian team in the history of the European Club Cups.

The first impressions are good, the opening ceremony was attended by the Prime Minister himself and the playing hall and conditions, well known from the famous Karposh Open, are comfortable. I expect the mess of the first round to calm down by tomorrow and things to settle down.

I played myself and I didn’t have a chance to roam the top boards (I noticed that Kramnik and Aronian didn’t play and Ivanchuk and Grischuk couldn’t win their games). I won my game with black against Simon Pacher, rated 2028, but the team unexpectedly failed to win the match – on boards 1 and 2 we lost (GM Howell surprisingly lost to IM Diermair with white) and on 5 GM Arkell couldn’t win a winning position (he was playing heavily sedated due to a very bad toothache!) We could have even lost the match, but a miracle occurred on board 3, where the following position happened:

Our match was the only one to finish 3-3, so I wonder who will pick us up tomorrow!

CONTINUE READING

World Cup 2015 – The Final – Blunderfest in Baku

It is difficult for me to say whether the players relaxed too much or tensed up too much or just were dead tired once they reached the final. In any case the result is a full scale blunderfest that is never seen from players of this caliber. The games reminded me of one of the Rocky films, when in the final round the boxers hit each other and each hit is a knock-out.

In game 1 everything was normal until Karjakin started to crumble at the first sight of tension on the board.

In game 2 Karjakin was pressing and Svidler was defending well, quite a good game actually, but then Karjakin spoilt everything with a major one-move blunder.

Being 2-0 up, playing white in game 3 and needing a draw to win the match and the Cup, surely an easy task for a powerhouse like Svidler? Almost. Svidler played the way he should have, keeping things under control, running no risks and basically getting there. And then something inexplicable happened.

So instead of winning the match 3-0, Svidler was now forced to try to make that draw with black, after losing like that! I can only imagine his state of mind, but the way he played the fourth game gave a pretty good idea of it.

The tie-breaks didn’t change the overall tendency to blunder big time. After letting the 2-0 advantage slip, there had to be some higher justice to punish Svidler. And the punishment was very painful as he lost the 5’+3” games 2-0. The first one of those games was the pinnacle of the whole match:

42…Kg8?????? 43 Qb8

Losing the final like this will leave a mark on Svidler’s psyche and confidence. Yes, there is the consolation of the qualification for the Candidates, but it fades in comparison to the atrocious blunders he committed. As for Karjakin, he can just be happy now.

So the World Cup is over and we have another fresh KO experience. The final match was the ultimate reason why we don’t need knock-outs. Do we really need to put the players go through all this and feel like complete idiots who don’t know how to play chess so that a lot (I suppose) of people watching at home and understanding only the numbers of the engine evaluations have some fun yelling at the monitors? Going back to Carlsen’s proposal to call these types of KOs the World Championship, this final makes the whole proposal even more ridiculous. The bottom line of the whole issue is whether we want to preserve the quality of the games played in the World Championship. If yes, then the current format with the match is the perfect one. If not, then sure, play the knock-outs and have fun, but there are much better ways to have a show. You can mix up various elements based on your imagination; as for me I’d prefer scantily-clad women, the casino in Monaco and the (Russian) roulette.

CONTINUE READING

World Cup 2015 – Semi Finals

It’s funny how everybody that could have helped somebody else qualify, didn’t. Nakamura could have helped Jakovenko, Giri could have made Kramnik a lucky loser, but none of them wanted to do any favours. Not that they wanted to lose, but still…

Giri played an uncharacteristic game 1 against Svidler – I think it was his great preparation that led him astray. He obtained a very promising position, but a position that wasn’t entirely in his style. The position required controlled aggression, but Giri went for pure aggression and was duly punished.

The second game was even stranger – needing to win to level the score Giri went for… the Caro Kann! The only plausible explanation I can find is that he expected Svidler to go for his usual 3 e5, when indeed there are chances for black as well. But Svidler understandably went for 3 Nd2 and then even for 6 Nh3, the most solid of lines. In spite of the whole 51 moves played the draw was “as natural as baby’s smile.”

The other semi-final was the end of the road for the hero of this World Cup, Pavel Eljanov. His magnificent form brought him more than 30 Elo points (which currently makes him 12th in the world!) and he was also on the verge of eliminating Karjakin. He could have struck in the first game when he couldn’t realise his advantage of a pawn. The second game was quickly drawn and then in the third, the first with the 25’+10” Eljanov won. He only needed a draw in the second rapid game, but Karjakin played an excellent technical game:

After a comeback the player who made it is always a huge favourite to progress. Eljanov overpressed in the first 10’+10” game and lost but then Karjakin gave way too many chances in the second game and should have lost…


A nervous match and this time Karjakin went through. Too bad for Eljanov, who played excellent chess, but KOs are called KOs for exactly that reason – one bad day and you’re out.

I would have written that the final Svidler-Karjakin should be interesting, but with their main goal achieved, qualification for the Candidates next year, and the result being 2-0 in Svidler’s favour at the time of writing, perhaps the players are already in unwinding mode (especially Karjakin). It will probably all end tomorrow.

CONTINUE READING